Internetowy sposób rozwiązania problemów związanych z Wydziałem Komunikacji – sprawdź!

Czy jesteś zmęczony długim oczekiwaniem w kolejkach w urzędzie komunikacyjnym i nieskończonymi dokumentami? Oto dobra wiadomość: teraz większość spraw związanych z Wydziałem Komunikacji można załatwić online! W trosce o wygodę i bezpieczeństwo klientów, niektóre usługi są teraz dostępne dzięki dostępowi do Internetu. Zapraszamy do sprawdzenia, jakie to proste!

Jak korzystać z usług online Wydziału Komunikacji?

Wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową Wydziału Komunikacji (znajdziesz ją na stronie twojego Urzędu Miasta lub Województwa) lub skorzystać z aplikacji mobilnej. Na stronie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, a także formularze i wnioski, które można wypełnić elektronicznie.

Jakie sprawy można załatwić przez Internet?

1. Rejestracja pojazdu

Dzięki systemowi online, rejestrację nowego samochodu, motocykla czy innego pojazdu można teraz załatwić szybko i wygodnie. Wszelkie niezbędne dokumenty do rejestracji można przesłać drogą elektroniczną, a w niektórych przypadkach cały proces może zostać przeprowadzony bez konieczności wizyty w urzędzie.

2. Ubezpieczenie pojazdu

W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych także mamy taką możliwość. Obecnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje wygodny system online, który pozwala na zawarcie umowy ubezpieczenia, a nawet na zgłoszenie szkody samochodowej.

3. Prawo jazdy

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić swoje punkty karne, wystarczy wpisać swój numer PESEL i PIN na stronie wydziału komunikacji. Ponadto, jeśli potrzebujesz odnowić prawo jazdy lub zgłosić jego utratę, także możesz zrobić to online.

4. Wymiana dowodu rejestracyjnego

Zgubiłeś swoje dowody rejestracyjne albo uległy zniszczeniu? W takim przypadku również możesz załatwić tę sprawę przez Internet. Wniosek o nowy dowód rejestracyjny oraz wymagane dokumenty można przesłać drogą elektroniczną.

5. Badanie techniczne pojazdu

Chociaż samo badanie pojazdu nadal musisz wykonać stacjonarnie, termin badania można już umówić online! Dzięki temu unikniesz bardzo długich kolejek i zmniejszysz ryzyko spóźnienia na badanie techniczne.

6. Sprawdzenie historii pojazdu

Jeśli planujesz zakup używanego samochodu, warto sprawdzić jego historię oraz dane techniczne. Teraz wiele informacji na ten temat jest dostępnych przez Internet, co pomaga uniknąć nieuczciwych sprzedawców czy ukrytych wad pojazdu.

Czy wiesz, że nie musisz już osobisćie odwiedzać Wydziału Komunikacji w celu załatwienia różnych spraw związanych z pojazdami? Dzięki nowoczesnym technologiom, wiele formalności można załatwić przez internet, co znacznie ułatwia oraz przyspiesza proces wykonania niezbędnych czynności. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj internetowe sposoby na rozwiązanie problemów związanych z Wydziałem Komunikacji!

1. Rejestracja pojazdu

Rejestrację pojazdu można obecnie załatwić online. Na stronie wybranej stacji diagnostycznej możemy umówić się na badanie techniczne pojazdu. Po pozytywnym jego wyniku, pozostaje nam jedynie zgłosić się do wybranej stacji kontroli pojazdów lub do domu, gdzie przeprowadzi ona wymagane czynności i wyda dokumenty. Ważne jest jednak, aby mieć przy sobie wszystkie potrzebne dokumenty oraz dowód opłaty za usługę.

2. Odwołanie terminu badania technicznego pojazdu

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy się stawić na umówiony wcześniej termin badania technicznego pojazdu, istnieje możliwość jego odwołania drogą internetową. Wystarczy wejść na stronę www wybranej stacji diagnostycznej, zalogować się na swoje konto, znaleźć umówioną wizytę i anulować ją. Następnie możemy umówić się na inną dogodną dla nas datę.

3. Sprawdzenie stanu prawnego pojazdu

Zanim kupisz używany pojazd, warto sprawdzić jego stan prawny. Możesz to zrobić online, za pomocą usługi Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Wystarczy wejść na stronę internetową CEP, podać numer rejestracyjny pojazdu oraz VIN. Po chwili otrzymasz informacje na temat badania technicznego pojazdu, właściciela, ewentualnych obciążeń czy konieczności przeprowadzenia wniosku o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

4. Ubezpieczenie OC i AC

Przedłużenie ubezpieczenia OC możesz załatwić online bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę internetową wybranej firmy ubezpieczeniowej, podać dane dotyczące pojazdu oraz dane właściciela. Następnie możemy wybrać pakiet ubezpieczeniowy oraz uiszczać opłatę online za pomocą płatności elektronicznych.

5. Prawo jazdy, zmiana danych w dowodzie rejestracyjnym

Niektóre formalności związane z prawem jazdy czy zmienianiem danych w dowodzie rejestracyjnym można również załatwić przez internet. Korzystając z e-usług, na przykład ePUAP, można złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu oraz zgłosić konieczność zmiany danych w dowodzie.